Teknoloji

Yerli Arama Motoru Geliyoo Hüsran Oldu

Ekleyen:

Tarih:

10 milyon TL harcanarak hazırlandığı söylenen “geliyoo” isimli yerli arama motorunun yerli olan hiç bir tarafının olmadığını gördüğümüzde epey üzüldük. Zira altyapıda kullanılan tüm yazılımlar yabancılara ait olup arama sonuçlarını da Google gibi büyük arama motorlarından getirip size sunmaktadır. Yazılımın teknik kısmına baktığımızda bunu görmekteyiz. Öte yandan sitede yer alan diğer hizmetlerin de alt yapısının WordPress olması dikkatlerden kaçmadı.

WordPress dediğimiz alt yapı şu anda bizim sitemizde de kullanmış olduğumuz alt yapıdır. Kullanılan tasarım ise 59 dolara ThemeForest isimli tema pazarında satılmaktadır. Her neyse! Önemli olan wordpress kullanılarak hazırlanmış olması değildir. 10 milyon türk lirası harcanarak 2010 yılından bu yana hazırlandığı söylenen bu sitenin birkaç yüz dolara hazırlanabiliyor olmasıdır. Yani insanların kandırılması, insanların umutlarıyla oynanmasıdır.

Siteyi incelediğimde oradaki açıklamalarda görünen sitenin beta aşamasında olan tasarım olduğu, asıl çalışmanın gün yüzüne çıkarılmadığı belirtilmiştir. Bunun üzerine umarız en kısa zamanda 10 milyon tl harcanarak hazırlanmış olan bu sitenin faaliyete geçmesi ve Türkiye’nin de bir arama motorunun olmasıdır. Komşumuz olan İran’ın bile yooz isimli yeni arama motoruna baktığımızda epey orjinal bir sistemin hazırlandığını görmekteyiz. İnşaallah Geliyoo’da o şekilde olur…

Geliyoo Logosu

Geliyoo’nun logosunun bir başka internet sitesine ait olduğunu bulan bazı webmasterlar bunu sosyal hesaplarından paylaştılar. Ya bu yabancı site geliyoo’nun logosunu çalmış, ya da Geliyoo bu adamların logosunu çalmış. Bunun kararını size bırakıyoruz..

Geliyoo’nun Rakipleri

Geliyoo’nun 10 milyon TL ile hazırlandığını duyan birkaç webmaster ise gelemiyoo.com ve gidiyoo.org sitelerini hazırlayarak bunların her biri için sadece 100 dolarlık bir masraf yaptıklarını belirttiler. Bu siteleri açmalarının amacının ise sadece insanlara doğruları göstermek olduğunu, 10 milyon tl harcamaya gerek olmadığını, bu paranın nereye gittiğini sorgulamakmış.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir