Sağlık

Uzun Yaşamak için ACI Biber Yemek Şart!

Ekleyen:

Tarih:

Bilim insanları, canlıların yaşamlarının daha iyi hale gelmesi için gece-gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Türkiye’de bol miktarda bulunan ve Şanlıurfa’da yetişen acı biberin sağlığa çok faydalı olduğu ve insan yaşamını uzattığı ispat edildi.

Amerika’nın Vermont eyaletindeki Vermont Üniversitesi Larner Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından paylaşılan bu bilgi ile acı biberin insan sağlığında kanser ve solunum yolu hastalıklardan dolayı meydana gelen ölümlerde yüzde 13 azalma olduğu belirtildi. Bu da demek oluyor ki acı biber tüketen insanların daha uzun yaşaması muhtemeldir. En azından sağlıklı bir şekilde yaşayacaklarını söyleyebiliriz.

Araştırmanın sonuçlarını PLOS ONE dergisinde yayınlayan araştırmacıların kalp rahatsızlıklarından dolayı ve felçten dolayı ölenlerde ciddi oranda azalma olmaduğuna rastladıklarını belirttiler. Acı biberin Şanlıurfa’da yetiştiğini düşündüğümüzde bu haber sonrasında biber satışlarında ciddi artış olacağını tahmin etmekteyiz.

Bu araştırma 7 yıl süren bir incelemenin ardından neticelendirilmiştir. Çalışmada Çinli, İngiliz ve Amerikalı bilim insanları görev almıştır. Deneyde 500 bin çinlinin yemek yeme alışkanları izlenmiş ve düzenli olarak acı biber ile birlikte baharat aldıkları gözlemlenmiştir. Baharat ve Acı biber alan insanların almayanlara göre ölüm oranın yüzde 14 daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir