Ekonomi

Türkiye’nin Kredi Notu Yine Düştü

Ekleyen:

Tarih:

Son birkaç yıldır Türkiye’nin kredi notu düştükçe düşüyor. Bu tahmin edeceğiniz üzere hiç iyi bir şey değildir. İç siyasette her ne kadar ‘ekonomi çok iyi, türkiyeye kimse bir şey yapamaz’ gibisinden dolduruşlarla insanlar gaza getirilse de aslında durum hiçte öyle değildir. Eğer türkiyenin ekonomisi iyi olsaydı şu anda kredi notu bu kadar gerilemez ve daha da kötü olacağından dolayı uyarılarda bulunulmazdı.

Fitch, uluslararası kredi derecelendirme şirketidir. Türkiye için uzun vadeli para cinsinden mevcut BBB notunu 1 derece düşürerek BBB- yaptı. Not görünümünü ise durağan şeklinde tuttu. Burada Recep Tayyip Erdoğan’ın iki gün önce TBBM’de yapmış olduğu çıkış hatırlara geldi. Erdoğan S&P’nin türkiye için vermiş olduğu kredi notuna tepkisini göstermiş ve ‘biz senin üyen bile değiliz’ demiş arkasından da meşhur ifadesi olan ‘sen kimsin ya’ demeyi de ihmal etmemişti.

Peki S&P ne söylemişti? Bu kuruluş türkiyede yaşanan olaylardan dolayı doların fırladığını, TL’nin değer kaybettiğini ve ekonominin iyi olmadığını ekonomik bir dille söylemişti. Halkının bunu bilmesini istemeyen ya da halkına her şeyin normal ve yolunda olduğunu göstermek isteyen Erdoğan her zaman ki gibi kendisinden olmayanı dışlayarak ‘Sen kimsin ya’ demişti.

Fitch Rating Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Kredi Notu

Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu olan Fitch Türkiye için kredi notunun değiştiğini söyledi. Buna göre kredi notumuz düştü..

Türkiye’ye Yatırım Yapılabilir

Bu olaydan iki gün sonra başka bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch bir açıklama yaparak uzun ve kısa dönem para birimi cinsinden kredi notlarını inceleyerek ülkemiz için hiçte iyi olmayacak şeyler söylemişti. Türkiye’nin uzun vadeli kredi notu BBB’den BBB-‘ye gerilemiş durumdadır. Bu durum kötü bir düzey olmamakla birlikte bu şekilde devam etmesi halinde durumun vahim bir tabloya doğru gideceği uyarısı da yapılıyor. BBB- notuyla yatırımcılar yatırımlarını yapmaya devam edebilirler.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir