Teknoloji

Pakistan’da WordPress Kullanmak Yasaklandı

Ekleyen:

Tarih:

Dünyanın en iyi açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi WordPress, Pakistan’da yasaklandı. Henüz bunun için bir gerekçe sunulmasa da .wordpress.com uzantılı sitesi olanlar şu anda erişim sağlayamıyorlar. Her ne kada VPN gibi programları kullanarak ip adresi değiştirip giriş yapsalarda girdikleri içerikleri Pakistan’da yaşayan insanlar göremeyeceğinden dolayı pek bir kıymeti kalmıyor. Pakistan’da kendi sitelerine girmeye çalışan webmasterlar, bloggerlar karşılaştıkları ‘wordptess.com sitesi erişime engellenmiştir’ ibaresini görünce şok oldular.

Daha önce de Youtube başta olmak üzere Facebook, Twitter ve diğer sosyal paylaşım ağları erişime engellenmiş, insanların iletişim özgürlükleri elinden alınmıştı. Sosyal sitelerin engellenmesini insan bir noktada anlayabiliyor fakat IMDB, Wikipedia gibi sitelerin neden engellendiğini henüz kimse bilmiyor. Bu konuda aklıma Pakistan’da teknoloji tutkunlarının çok fazla olması ve yerli ürünleri kullanmaya teşvik amaçlı bir engellemenin olduğu aklıma gelse de bu biraz garip geliyor ve sırf bu nedenden dolayı insanların fikirlerini, düşüncelerini paylaştıkları wordpress.com sitesi engellenemez diye düşünüyorum.

WordPress Yasaklandı

Bu durum sadece wordpress.com üzerinden blog açan kullanıcılar için geçerlidir. WordPress dosyalarını kullanarak kendi sunucusunda site açmış olan insanlar bundan etkilenmiyorlar. En azından şşimdilik herhangi bir engelle karşılaşmış değiller. Bu durum bana ülkemdeki durumu hatırlattı. Sizce de öyle değil midir?

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir