Ekonomi

Osmangazi Köprüsü Nerede Geçiş Ücreti Ne Kadar

Ekleyen:

Tarih:

Bu yazımızda osmangazi köprüsü nerede sorusuna cevap vereceğiz. Hakkında tartışmaları bitmeyen osmangazi köprüsü ile alakalı olarak insanlar birçok soruyu merak ediyor. Son olarak bir bakanımızın çıkıp ‘bu köprüyü kullansanız da kullanmasanız da para ödeyeceksiniz kardeşim’ ifadelerine benzer ‘evet, geçmeyen de para ödeyecek’ demesinin üzerine daha çok tepki çekmişti. Nasıl olsa 2035 yılına kadar özel bir firmaya ait olan bir köprü için bakanımız neden böyle bir açıklama yapmak zorunda hissetti ki kendisini? Oysa ki bakanın bunlarla ne bir ortaklığı var ne de bu köprüden gelecek olan para onun cebine akacak değil mi? İşte bu düşünce beynimizde dolanıp duruyor…

Öte yandan osmangazi köprüsü geçiş ücreti ise henüz açılmadan önce tartışılmaya başlanmıştı. İlk başlarda 40 dolar gibi bir fiyattan bahsediliyordu. Gelen tepkiler üzerine bu fiyat en kısa mesafe ve en küçük araç için yani motorsikletler için 67.5 TL’ye indirilmişti. Tabii bu indirim belli bir süreye kadar  yapılacaktı. Sonrasında yine adamların belirlediği fiyattan işlem görmeye devam edecek. Bunun da ötesinde günlük olarak eğer köprümüzden 40 bin araç geçmezse eksik kalan araçların parasını devletimiz kendi hazinesinden ödeyecek. Yani Rize’de bu köprüyle uzaktan yakından alakası olmayan bir insan da bu köprünün parasını ödeyecek. Daha doğrusu haracını ödemek zorunda kalacak.  Peki osmangazi köprüsü nerede yapıldı?

Yani bunların hepsini düşündüğümüzde devletin milletin yanında durması gerekirken gidip köprünün sahiplerinin yanında durması ve üstüne üstlük bakanın fütursuzca ‘bu köprüyü kullansanız da kullanmasınız da bu parayı ödeyeceksiniz kardeşim’  dercesine bir ifade kullanması milletimiz adına ağrımıza gidiyor.

Geçmeyen de para ödeyecek..

Ulaştırma bakanımız maalesef yukarıdaki şekilde bir ifade kullanmış ve ‘geçmeyen de para ödeyecek’ demiştir. Biz daha fazla bir şey söylemek istemiyor, sözü de sizlerin vicdanına bırakmak istiyoruz. Demek ki türkiyede ekonomik sıkıntı yok, insanlarımızın gelir durumu çok iyi, açlıktan şikayet eden kimse kalmamış ki bu parayı ödemeye razı geliyor. O halde milletimizin kendisi bilir…

Osmangazi Köprüsü Nerede

Peki osmangazi köprüsü nerede yapıldı? Bu köprü izmit körfezi köprüsü ya da geçiş köprüsü olarak da biliniyor. Marmara denizinin doğusunda yer alan bu köprü Dilovası burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında yapıldı. Su üstündeki uzunluğu 1550 metre olan bu köprünün toplam uzunluğu ise 2682 metredir. Özelliği asma köprü olmasıdır. Bu köprünün kilometre başına geçiş ücreti 33 liradır. Yani 1 kilometre gitseniz 33 lira ödeyeceksiniz. Köprünün 2682 metre olduğu düşünüldüğünde 88.5 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

Osmangazi Köprüsü Nerede Yapıldı

Osmangazi köprüsü nerede sorusuna hem görsel ile hem de yazı ile cevap verdik. Sizce osmangazi köprüsü geçiş ücreti normal midir?

Yukarıda görsel de tam yerini sizler için belirtmiş olduk. Sizce osmangazi köprüsü geçiş ücreti normal midir? Siz de osmangazi köprüsü nerede başlıklı konu altından düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. Sizce geçmeyen araçlar için devlet tarafından ödeme yapılması normal midir? Ne düşünüyorsunuz?

Benzer Haberler

1 Comment

  1. can

    24 Ağustos 2016 at 09:02

    saçmalık bence bu kadar parası olsaydı bu milletin türkiyede işsizlik sorunu ya da başka ekonomik problemler olur muydu bu olsa olsa milletin elinde olan üç beş kuruş parayı da resmi yollarla cebe indirmektir haram olsun hakkım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir