Ekonomi

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Sayısı

Ekleyen:

Tarih:

Yapılışı, açılışı ve kendisi tartışma konusu olan osmangazi köprüsü araç geçiş sayısı ile alakalı veriler gün geçtikçe daha da netleşiyor. AKP’nin ihale ile verdiği osmangazi köprüsü 2035 yılına ihaleyi alan şirkette kalacak yani bu zaman zarfına kadar milletin cebinden, devletin kasasından şirketin kasasına para akacak? Şimdi düşünüyorum da acaba türk milleti olarak aptal mıyız da kullanmadığımız köprünün parasını ödüyoruz?

Hangi ülkede görülmüş devlet, özel bir firmaya garanti versin? Dünyadaki diğer ülkelerde yapılan köprülere baktığımızda hiç bir ülkede bu şekilde bir uygulamanın olmadığını görüyoruz. Peki ama neden devlet özel bir firmaya araç geçiş garantisi versin ki? İşte burası Türkiye olunca bu türlü uygulamalarda maalesef mümkün olabiliyor. Akıllara acaba AKP ile köprünün 2035 yılına kadar olan sahipleriyle bir bağlantısı mı var? Zira başka türlü devletin özel bir firmaya böyle bir garanti vermesinin akılla izah edilir tarafı bulunmuyor. Netice itibariyle milletin  cebinden çıkacak olan para bu adamların kasasına girecektir…

Osmangazi köprüsü ile alakalı soruların soru üzerine günde 20 bin aracın geçtiği ulaştırma bakanı ahmet aslan tarafından belirtildi. Fakat yapılan araştırmalar gerçeğin hiçte öyle olmadığını gösterdi. Gerçek rakan 20 bin değil, 13 bin araçtır.

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Sayısı

Halk nezdinde büyük beklentiler oluşturularak kurulan Osmangazi Köprüsü devlete günde 3 milyon lira zarar veriyor.

Konuyla alakalı olarak CHP Kocaeli M.vekili haydar akar yaptığı başvuruyla gerçekleri ortaya döktü. Günde ortalama olarak 15 bin aracın geçtiğinin belirtildiğini söyleyen Akar, osmangazi köprüsü açıldığı günden bu yana toplamda 207 bin araç taşımış ve bunu gündelik olarak hesapladığımızda ortalama olarak 15 bin araca tekabül ettiğini ifade etti. Devletin yani milletin büyük zararda olduğunu belirten Haydar Akar günde 3 milyon liranın vatandaşın cebinden çıktığını belirtti..

Osmangazi Köprüsü 2035 yılına kadar firmanın elinde kalack. Genel olarak baktığınızda köprünün maliyeti 2 milyar 355 milyon liraya mal oldu. Günde 3 milyon lira devletin kasasından bu adamların cebine girdiğini düşündüğümüzde -ki gerçek veriler böyle- 2 yıl gibi bir zaman zarfında bu masrafı çıkardıklarını ve geriye kalan 11 yılda ise yaklaşık olarak 27 milyar lira para kazanacaklarını görüyoruz. Yani yaklaşık olarak yatırdıkları paranın 11 katından fazlasını kazanıp, ceplerine indirecekler..

osmangazi köprüsü bayram ücretsiz

Osmangazi Köprüsü 11 Temmuz 2016 tarihine kadar ücretsiz olarak hizmet verecektir.

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Sayısı

Sözün özü şudur ki milletimiz hergün bu köprünün sahiplerine 3 milyon lira para ödüyorlar. Osmangazi köprüsü araç geçiş sayısı için AKP tarafından bu firmaya verilen araç geçiş garantisi ise 40 bindir. Günde ortalam olarak 13 bin araç geçiyr. Geriye kalan 27  bin aracın parasını da devlet yani halk ödüyor..

Sahi!
İnsanımız bunu hak ediyor değil mi?
O nedenle bunların hepsi başına geliyor.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir