Ekonomi

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Garantisi

Ekleyen:

Tarih:

Son zamanlarda osmangazi köprüsü geçiş ücreti dahil bir çok olayı tartışma konusu oldu. Şimdilerde ise osmangazi köprüsü araç geçiş garantisi tartışılmaktadır. Bayram süresince köprünün verilen garantinin altında kaldığı iddia ediliyordu. Peki işin aslı-astarı nedir? Osmangazi Köprüsü için devletimiz tarafından verilen ve halkın cebinden çıkacak olan paralarla ödenmesi gereken para ne kadardır? Kaç araç köprüden geçmez, rakam eksik kalırsa devlet para ödeyecek? İşte bu gibi soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz…

HaberTürk’ün internet sitesinden edindiğimiz bilgilere göre osmangazi köprüsü geçiş ücreti için devlet özel firmaya yıllık 14 milyon 600 bin araç geçiş garantisi vermiş. Bu rakamı 365 güne böldüğümüz zaman günlük 40.000 araca tekabül etmektedir. Bu da demek oluyor ki günde 40.000 araç osmangazi köprüsünden geçmezse devletimiz halkından almış olduğu vergilerle o özel şirkete para ödemek zorunda kalacak.

Osmangazi Köprüsü Araç Geçiş Garantisi

Dilerseniz bunu basit bir hesapla şu şekilde izah edelim. Yıllık garantili araç geçiş sayısı 14 milyon 600 bin. Bu bağlamda 1 yılda 13 milyon araç köprüden geçerse eğer geriye kalan 1 milyon 600 bin aracı da devletimiz karşılayacak. Bunu da dolar bazında düşünürsek eğer yaklaşık olarak 44.2 milyon doları devletimiz şirketin kasasına kendi eliyle koyacak. Bunu TL olarak düşündüğünüzde ise 132 katrilyon TL ödenmiş olacak diyebilirsiniz. Bu rakamlar yuvarlak rakamlar olup daha fazlasını ya da daha azını da ödeme ihtimali her zaman vardır.

osmangazi köprüsü araç geçiş garantisi

Osmangazi Köprüsü inşaatına başlandıktan sonra tartışmalara konu olmuş bir köprüdür. Bu özel şirketler tarafından yapılan köprü için devletimiz araç geçiş garantisi verdi. Peki bu rakamlar nedir? Ne değildir? İşte detayları..

Osmangazi Köprüsü Yorumları

Umarız osmangazi köprüsü araç geçiş garantisi hakkında rakamlarla bilgi vermişizdir. Sosyal medyada ve yazılı-görsel basında geniş yer tutan osmangazi köprüsü ile alakalı tartışmalar devam ediyor. Görünen o ki bu tartışmalar daha  da uzayıp gidecektir. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Devletimiz osmangazi köprüsü sahiplerine 2035 yılına kadar bu parayı ödemek zorunda kalırsa bu doğru bir tutum olur mu?  Konuyla alakalı ve osmangazi köprüsü ile alakalı düşüncelerinizi yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir