Eğitim

Öğretmen Atamaları Darbe Sonrası Nasıl Olacak

Ekleyen:

Tarih:

15 temmuz darbesi girişimi sonrasında 2016 ve 2017 yılları için öğretmen atamaları nasıl olacak diye öğretmen adaylar çok merak ediyor. Bu süreçte görevinden alınan, lisansı iptal edilen öğretmenlerin yerine atanacak olan yeni öğretmenler merakla yeni atamaların yapılacağı tarihleri bekliyorlar. Peki öğretmen atamaları nasıl olacak? Bu konuda bakanlık bir açıklama yaptı mı? İşte detaylar..

Milli Eğitim Bakanı ismet yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre kapatılan özel okullardan ihraç edilen, görevinden uzaklaştırılan öğretmenlerin yerine yeni öğretmenler alınacağı belirtildi. Yaklaşık olarak 20 bin öğretmenin de görevinin, lisansının iptal edilmesini de eklediğimiz zaman yaklaşık olarak 40 bin öğretmen alınacağı bakanlık tarafından açıklandı.

Bildiğiniz üzere 15 temmuz darbesi girişimi sonrasında özel okulların tamamı kapatılmış ve bu kapatılan okullar devletin kontolüne geçerek artık devlet malı olmuştur. Bir nevi resmi eşkiyalıkta diyebileceğimiz bu durum karşısında lisansı iptal edilen, görevden uzaklaştırılan öğretmenlerin yerine de yeni öğretmenler atanacaktır.

Öğretmen Atamaları 2016 - 2017

Bu sene öğretmen atamaları nasıl olacak, kaç kişi alınacak diye merak edenler bu haberimizi incelesinler. MEB’den yapılan açıklamaya göre 40 binden fazla öğretmen alınacağı belirtildi.

Öğretmen Atamaları Mülakatla Yapılacak

Bildiğiniz üzere daha önce KPSS ile herkesin hakkını alarak başladığı göreve şimdi de bir de AKP mülakatı eklendi. Eğer AKP’li değilseniz ya da AKP’de referansınız yoksa öğretmen olma ihtimaliniz çok ama çok düşük olacak demektir.  Yine de şansınızı denemekten vazgeçmeyin. Belki şansınıza AKP’li değilseniz bile bir öğretmen olma ihtimaliniz olabilir.

Bu sene sözleşmeli öğretmen alımlarınında geçmiş yıllara nazaran fazla olacağını yine milli eğitim bakanı ismet yılmaz söylüyor. Kapatılan özel okullarda okuyan öğrencilerin de sınırlı bir süreye kadar devlet okullarına kayıtlarının taşınması gerektiğini belirten bakan yılmaz anadolu lisesini kazanan bir öğrencinin de doğal olarak fen lisesine kayıt yaptıramayacağını da altını çizerek belirtti.

Yani diyelim ki TEOG’da almış olduğunuz puanla özel bir anadolu lisesine yerleşmişseniz yeni okulunuzu belirlerken bu puanınız geçerli olacaktır. Yani almış olduğunuz puanla bir FEN lisesine yerleşmeniz söz konusu olmayacaktır. Eğer puanları gitmek istedikleri Fen lisesine yetiyorsa oralara kayıt yaptırabilmeleri de mümkün olacaktır.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir