Sağlık

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ekleyen:

Tarih:

Yaz ayları geldi çattı. Bu sene aşırı sıcakların ülkemizi ziyaret edeceği uzmanlar tarafından söyleniyor. Peki kendimizi korumak için kullanacağımız güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli, hangi tür ürünler kullanılmalıdır? Bu sorunun cevabını bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Yaz aylarında en çok satılan kremlerden bir tanesi de güneş kremleridir. Güneş kremleri yaz aylarında ne çok kullanılan ürünlerden olduğundan dolayı bu konuya biraz daha odaklanmak istedik.

Aslında güneş kremleri sadece yaz aylarında kullanılmaz. Uzmanlar bu konuda her mevsimde güneş kreminin kullanılabileceğini söylüyor ve tavsiye ediyorlar. Eğer hassas bir cildiniz var ise yaz-kış her mevsim cildinize uygun olan güneş kremini kullanabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gerene husus şudur. Yaz aylarında güneş ışınları direkt olarak dünyaya geldiğinden dolayı ve bu ışınların içerisindeki UVA ve UVB ışınları cildimize çok daha fazla zarar vereceğinden ötürü yaz aylarında kullanacağımız güneş kremlerinin yüksek faktörlü olması gerekiyor. Burada güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun bir seçeneğini aslında paylaşamış olduk.

güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli

Bu yazımızda güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap vermeye çalıştık. Yukarıda görselde paylaşılan marka sadece görsel amaçlıdır. İyi midir değil midir bilemiyoruz…

Peki faktör dediğimiz şeyi nasıl anlayacağız ve nereye bakacağız. Güneş kremlerinin üzerinde SPF şeklinde bir ifade görürsünüz. Bu ifade güneş kreminin faktörünü belirten ifadedir. Değişik versiyonları olan bu ürünü SPF15, SPF 30 e SPF50 şeklinde görebilirsiniz. Ya da bazı kremlerin üzerinde direkt olarak 15, 30 ve 50 de görmeniz mümkündür.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu türlü ürünler hassas ciltlerde kullanılacağından ötürü çok dikkatli olmak gerekiyor. Mesela iyi bir markadan ziyade içinde kullanılan bileşenlere dikkat etmek daha doğru olacaktır. Genelde bu türlü ürünler kimyasal maddelerden üretiliyor fakat piyassada bitkisel olduğu iddia edilen ürünlerde bulunmaktadır. Satın almış olduğunuz güneş kremleri genelde renksiz olduğundan dolayı bu hususa da dikkat edebilirsiniz.

güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli

Lütfen emin olmadığınız ürünleri satın alıp ‘iyi olur’ diyerek kullanmayınız.

Kış aylarında SPF15 genel manasıyla tavsiye edilirken yaz aylarında minimum SPF30 ve üzeri olması tavsiye ediliyor. Yine cildinize uygun olan kremi öğrenmek adına doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Siz de yorum alanından güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli konusu hakkında aklınızdaki düşünceleri paylaşabilir, merak ettiklerinizi de sorabilirsiniz. Sağlıklı ve güzel günlerin sizlerle olması dileklerimizle…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir