Dünya

Green Card Ücreti Masrafları (2017) Ne Kadar?

Ekleyen:

Tarih:

Diyelim ki 2017 green card başvuruları yaptınız ve Mayıs ayında sonuçlar açıklandığında kazandığınızı öğrendiniz. Aklınıza gelen ilk şey acaba green card masrafları ne kadar? Amerika’ya gidene kadar konsolosluk, sağlık raporu vs.. ücreti ne kadar ödeyeceğiz gibisinden sorulardır. Konuya ve detaylara başlamadan önce yaklaşık olarak adam başına uçak bileti hariç 700-800 dolar arasında bir masrafınızın olacağını belirtmekte yarar var. Eğer Ankara’da yaşıyorsanız bu masraflar daha da az olabilir.

Öncelikle diyelim ki 2017 green card başvuruları tamamlandı ve sonuçlar açıklandı. Müjdeli haberi aldınız ve amerikaya gitme hayalleri kurmaya başladınız. Fakat bu hayallerinizin önüne çıkan masraflar geçici bir bulanıklık getirebilir. O güzelim hayaller biraz flulaşabilir. Fakat eğer gitmeyi kafanıza koymuşsanız bir kereliğe mahsus ödeyeceğiniz bu masrafları amerikaya gittikten sonra unutacaksınızddır.

Öncelikle  olumlu sonuç aldıysanız yapacağınız ilk iş pasaport çıkartmak olsun. Pasaportunuzun mümkünse 5 ya da 10 yıllık olmasına dikkat ediniz. Bu sizin için ileride başınızı ağrıtmaması adına iyi olacaktır. Pasaport ücretleri için güncel fiyat listesine emniyet müdürlüğünün resmi internet sitesinden erişebilirsiniz. Fiyat listesine ulaşmak için tıklayınız

Green Card Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar

Green Card için sağlık raporu sadece Ankara’daki Doctorun isimli yerden alınıyor. Detaylar için www.doctorun.com adresini ziyaret ediniz.

Daha sonrasında evraklarınızı hazırlayarak KCC’ye göndermeniz gerekiyor. Bu adım çok önemli olup unutulmaması gerekiyor. Bundan sonra evraklarınız incelenip Ankara konsolosluğuna gönderilecektir. Dosyalarınız geldikten sonra randevu günü almanız gerekiyor ve bu randevu gününden önce de evraklarınızı hazırlayıp randevu gününde konsoloslukta olmanız gerekiyor.

Sağlık Raporu Ücreti

Sağlık raporunu sadece Ankara’da ‘Doctorun’ isimli yerden alabiliyorsunuz. Bu yerin dışında sağlık raporunu veren bir kurum bulunmuyor. Alsanız bile konsolosluk bunu kabul etmemektedir. Buraya gittiğinizde ortalama olarak size 250 dolar ile 400 dolar arasında bir masraf çıkartıyorlar. Bunun 45 doları doktor ücreti, 25 doları röntgen ücreti, 100 dolar genel sağlık raporu ve fiyatları 20 ile 220 dolar arasında değişen aşılar. Bu aşı ücreti genelde 100 dolardan aşağı olmuyor. Yani toplamda sağlık raporu için adam başına 250 dolar ile 400 dolar arasında bir para ödüyorsunuz.

Doctorun isimli internet sitesinden detaylara ulaşabileceğiniz gibi Ankara’da direkt olarak ‘Atatürk Bulvarı No: 237/45, 4. kat, Kavaklıdere ANKARA‘ adresinde de ulaşabilirsiniz. Zaten tahliller vs.. aynı iş merkezi içinde yapılıyor.

Amerika Konsolosluğu Green Card

Amerika’nın Ankara Konsolosluğunun dışarıdan görüntüsü. Green Card işlemlerinizi buradan yapacaksınız.

Konsolosluk Ücreti $330

Sağlık raporu işini hallettiyseniz eğer diğer evraklarınızı (adli sicil kaydı, evliyseniz evlilik cüzdanı, askerlik durum raporu, banka dekontu vs.. ) tamamladığınızı da varsayarak konsolosluğa gideceğiniz güne gelelim. Burada ödeyeceğiniz tutar dolar kuruyla 330 dolardır. TL kabul etmemektedirler. Eğer dolar değilde TL götürüyorsanız yakınlardaki dövizlerden ya da bankalardan paranızı dolara çevirebilirsiniz ancak tavsiye etmiyorum çünkü biraz masraflı oluyor.

Green Card başvuru aşamasında hazırlamanız gereken evrakların listesi için tıklayınız

Bu parayı de ödedikten sonra konsul ile görüşmeye alıyorlar sizi. Eğer green card çıkmışsa size pek fazla bir şey sorulmuyor ve direkt olarak amerikaya gideceğiniz tarihi size söylüyorlar. Konsul hanım ya da bey size şu tarihte gideceksiniz dedikten sonra evrakların 1 hafta ya da 10 gün içerisinde belirttiğiniz adrese gönderileceğini söylüyor. Sonrasında eviniize giderek evrakları bekliyorsunuz. Ve beklenen an gelince de amerikaya gitmek için hazırsınız.

Green Card Vizesi için Ortalam Tutar

Green Card vizesi almak için ödemeniz gerkeen miktar ortalama olarak 1100 dolardır.

Green Card Masrafları

Kabaca ne kadar masraf oluyor diye özetlemek gerekirse 330 dolar konsolosluk parası, ortalama 300 dolar sağlık raporu, 165 dolar green card parası -ki bunu amerikada da ödeyebilirsiniz- , yaklaşık 600 TL pasaport parası ve diğer evrakları da içine katarsak yaklaşık 1100 dolar masrafınız oluyor. Bu masraflar 1 kereliğe mahsus olup bir daha böyle masraflar yapmanız gerekmemektedir.

Konuyla alakalı olaarak aklınıza takılan soruları yrum alanından sorabilir, düşüncelerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz. Eylül ayında yapılacak olan green card başvuruları sonrasında sonuçları da 2017 mayıs ayında açıklanacaktır.

Benzer Haberler

4 Comments

 1. Fatih

  17 Eylül 2017 at 14:00

  5 kisilik bir aileyim . Yalniz mi yoksa ailemlemi gitsem daha avantajlı olur . 1 Kisi icin 1100 dolar demissiniz ailemle gidersem tüm masraflarım ne kadar tutar ? 5 katinami cikar ?

  • Dikey Haber

   26 Eylül 2017 at 09:14

   Yani eğer çıkarsa ailenizi de götürebilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur. Eğer ailenizi Türkiye’de bırakıp Amerika’ya gitmek istiyorsanız bu size kalmıştır fakat ben ailemi 5 ay sonra götüreceğim diyorsanız mecburen o masrafları yapacaksınız. Ancak konsolosluğa giderken yine 1100 dolar kadar masraf yapmanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

 2. Aşkın Akkaya

  29 Aralık 2017 at 11:12

  bir seferliğine mahsus demişsiniz, ret aldıktan sonra diğer başvurumuzda aynı ücretleri ödemeyecek miyiz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir