Teknoloji

Geliyoo Hakkında Bakanlık Açıklaması

Ekleyen:

Tarih:

Son 2 gündür yerli arama motoru olarak lanse edilen ve 10 milyon tl bütçe ayrılarak hazırlandığı ileri sürülen “Geliyoo” isimli internet sitesi ile alakalı ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Son 2 gündür hemen hemen her internet sitesinde adı geçen Geliyoo isimli internet sitesi reklamını ücretsiz olarak epey yaptı. Bu sitenin devlet destekli bir proje olmadığını ilk günden itibaren belirtmiştik. Fakat bazı büyük haber sitelerinde de devlet destekli milli arama motoru geliyoo diye haberlerin yapılması bu haberin tüm sosyal medyada yankılanmasına neden oldu.

Eleştirenler, mutlu olanlar, yerli projedir ne olursa olsun diye paylaşımlarda bulunanlar marka değeri bile olmayan bir domain için söylenmedik söz bırakmayanlar vs.. ak kara her şey ortaya çıktı. 2010 yılında kurulduğu iddia edilen ve 7 yılda 10 milyon TL bütçe ile hazırlandığı söylenen bu internet sitesinin devlet destekli olmadığı ve her hangi bir ödeneğin yapılmadığı bakanlık tarafınca açıklandı. Kaldı ki yerli olarak lanse edilen sitenin alt yapısında kullanılan tüm yazılımlar çok cüzi miktarlara internette herkesin satın alabileceği yazılımlardır. Bu da işin yerli olmadığını, milli olmadığını ve sadece insanların “milli” kelimesini su-i istimal ederek ziyaretçi trafiği elde etmeyre çalışıldığını göstermektedir. Yazık oldu…

Bakanlık konuyla alakalı bu sitenin sadece “bakanlık destekli” algısını oluşturmak amacıyla hazırlandığını söyledi. Geliyoo isimli internet sitesi için maddi ya da manevi hiç bir desteğin ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı tarafınca sağlanmadığı belirtildi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir