Dünya

Facebook ‘Yalan Haber’ Butonu Özelliğini Kullanacak

Ekleyen:

Tarih:

Almanya’da yaklaşan seçimlerden önce Facebook yeni bir uygulamaya imza attı. Her ülkede olduğu gibi Almanya’da da seçim öncesinde insanları ikna etmek, onları yönlendirmek maksadıyla medya etkili bir şekilde kullanılıyor. Bunun önüne geçmek maksatlı Facebook yeni bir uygulama başlattı ve adına da “Yalan Haber” uygulaması dedi. Buna göre ziyaretçiler ya da haberde muhatap olan kişiler eğer ispat edebilirlerse haberin yalan olduğunu bunu facebook’a bildirecek ve haberi facebook sayfalarından kaldırtıp insanlara ulaşmasını engelleyecektir.

Yalan Haberler Şikayet edilecek

Bu uygulama şimdilik sadece Almanya için geçerli olup yakında tüm dünyada etkin olarak kullanılabilir. Facebook’un Alman kullanıcı sayısı 36 milyon civarındadır. Bu kadar etkili bir kitle üzerinde bu uygulamasını deniyor da olabilir şeklindeki yorumlar sosyal medyada dolaşıyor. Fakat işin aslı Alman siyasetçilerden geldi. Alman siyasetçiler yabancı güçlerin ve almanyada bazı odakların seçimleri manipüle edebileceklerinden endiş duydukları için Facebook’tan böyle bir uygulama yapmalarını istedi.

Facebook, konuyla alakalı olarak kendilerine gelen isteği değerlendirip sadece Almanya’yı ilgilendiren bu uygulamayı hayata geçirdi.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir