Teknoloji

Dünya Devi Yahoo Adını “Altaba” Olarak Değiştiriyor

Ekleyen:

Tarih:

Altaba nedir? Yahoo adını neden değiştirdi? Yahoo, dünyanın en büyük arama motorlarından bir tanesidir. Öyle ki Google’ın en dişli rakibinin Yahoo olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa ve birçok ülkede aktif olarak kullanılan Yahoo’da bazı sorunlar uzun zamandan beridir yaşanmaktaydı. Ancak bunu pek dışa yansıtmıyorlardı. Öyle ki en büyük rakibi olan Google’un gelişmelerine, yeniliklerine yetişemeyen, onun çok gerisinde kalan Yahoo adını değiştirme kararı aldı. Bunun üzerine Yahoo’nun CEO’su böyle bir durumda istifa edeceğini açıkladı.

Dünyanın en çok maaşını alan CEO’ları arasında görülen evita lakabıyla tanına Mayer 2012’de Yahoo’ya gelmişti. Elbette Yahoo’yu ayakta tutmak için elinden geleni yapmıştır ancak Yahoo’nun bazı birimlerinin Verizon’a (vırayzın diye okunur) satılmasıyla adınında Altaba olarak değişeeğini belirtti.

Birkaç ay önce Yahoo’nun bazı birimlerini 4.8 milyar dolara satın alan Verizon’daki bu birimler Yahoo olarak devam edecek olsa da Yahoo’nun diğer birimleri de Altaba olarak yoluna devam edecek. Henüz konuyla alakalı resmi bri açıklama yapılmasa da önümüzdeki günlerde bu tam olarak açığa çıkacaktır.

melissa mayer yahoo altaba

En Çok Kazananlardan

Öte yandan Yahoo’ya 2012’de transfer olan CEO Melissa Mayer ile alakalı 2015’te almış olduğu bonuslarla birlikte kazandığı paranın 42 milyon dolar olduğunu düşünürsek Mayer’in sektördeki en çok kazananlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir