Ekonomi

Dolar Neden Yükseliyor? Daha Ne Kadar Artar?

Ekleyen:

Tarih:

Birçok kişi dolar neden yükseliyor? Daha dolar ne kadar yükselecek diye soruyor ve bu sorunun cevabını merak ediyor. En basit anlatımıyla burada doların neden yükseldiğini, nasıl yükseldiğini anlatmaya çalışacağım. Burada düz bir mantık yaparak neden doların yükseldiğini izah edeceğiz.

Öncelikle şu şekilde düşünün. Bir yerde bir mal az kalırsa o malın değeri ne olur? Artar, değerlenir değil mi? Aynen öyle de ters mantığı da doğrudur yani bir şey ne kadar artarsa değeri de o kadar azalır. Bir nevi değer meselesidir. Dolarda mantık üç aşağı beş yukarı bu şekildedir.

Türkiye’de ihracat neredeyse sıfır. Üretilen yüksek teknolojili mal yok. Aksine her şeyi dışarıdan satın alan, dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Uçaklardan arabalara, Telefonlardan bilgisayarlara, silahlardan, savunma sistemlerine kadar her şeyi yurt dışından ithal ettiğimiz için yurt dışından doları alıp tekrardan  yurtdışına ödüyoruz.  Yani birşey alırken zarar ederek alıyoruz. Eğer kendimiz bir şeyler üretip ihraç etmiş olsaydık yurtdışından ülkeye dolar girecek ve doların enderliği ortadan kalkarak değeri de otomatik olarak düşecektir.

Dolar neden yükseliyor

Dolar 3.93’ü buldu. Türkiye ekonomik olarak gittikçe zor duruma giriyor.

Mantık bu kadar basittir. Ülkeye giren dolar olmadığından ve ülkede kalan dolarlarda dışarıya çıktığından dolayı doların bu kadar artmasına neden olmaktadır. Elbette başka parametreler vardır. Fakat en basit haliyle anlatmak açısından bu şekilde bir örnek vererek dolar neden yükseliyor sorusuna cevap vermek istedik.

Dolar neden yükseliyor

Ayrıca yukarıdaki videoda 2 yıl önce doların yükseleceğini tahmin eden bir profesörün açıklamarını izleyeceksiniz.

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir