Sağlık

Bebeğim Uyusun Diye Bitki Çayları Vermeyin

Ekleyen:

Tarih:

Son zamanların furyalarından olan bitki çayları eğer doğru kullanılmazsa hayati tehlikelere neden olabiliyor. Birçok anne bebeğim uyumuyor, bebekleri uyutmak için hangi bitki çayı daha iyidir diye Google’a danışıp araştırmalar yapıyor. Oysa ki internette paylaşılan her bilginin doğru olmadığını üzülerek belirterek bu konuda uzmanlardan gelen uyarıyı da paylaşmak istiyorum.  Konuyla alakalı olarka çocuk hastalıkları uzmanlarından doktor incilay üstündağ’ın yapmış olduğu açıklamara göre bilinçsiz bitki çaylarının tüketimi hem yetişkinlere hem de bebeklerde kalıcı sorunlar meydana getirebilmektedir.

Özellikle 2 yaş altındaki bebeklerin sistemleri yetişkin insanlarınkine nazaran farklı çalıştığından dolayı bitki çaylarının bebeklere verilmesi tavsiye edilmiyor. Adaçayı içeriğinde yüksek miktarda östorojen barındırdığından dolayı erkeklerin ve bebeklerin çok fazla kullanmaları tavsiye edilmiyor. Erkeklerin adaçayı kullanmasıyla kadınsal hormonları artacağından göğüslerinde şişkinlik ve testesteron hormonunda bir azalma meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda bebeklerde de bu türlü bitki çaylarının bazıları toksik etki gösterirken bazıları da zehir etkisi gösterebilmektedir.

bebekler için bitki çayları

Bitki Çayları iyidir fakat…

Konuyla alakalı olarak uzmanımızın aktardığı bilgilere göre bir doktora danışmadan kendi kafalarına göre anne ve babaların bu türlü ürünleri kullanmaktan uzak durmaları gerekiyor.  Her ne kadar bitkisel çaylar düzenli ve dengeli kullanıldığında sağlık açısından faydalı olsa da bebeklerde kullanmak isteyenlerin mutlaka doktora, uzman kişilere danışmaları gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir