Eğitim

8 Yıllık Zorunlu Hizmet Süresi Kapıda

Ekleyen:

Tarih:

8 yıllık zorunlu görev süresi hakkında öğretmenler yorumları paylaşıyorlar. Yeni mezun olan ve KPSS’de başarılı olan öğretmen adaylarını ilgilendiren 8 yıllık zorunlu hizmet süresi haberi hakkında merak ettiklerinizi bu haberimizden öğrenebileceksiniz. Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen sıkıntısı bilinen bir gerçektir. Zira 4 yıllık bir eğitim sürecinde idealist olduğunu zannederek göreve başlayan öğretmenler 1 yıldan fazla doğu ve güneydoğuda durmayınca MEB böyle bir uygulamayı aktif etmek zorunda kaldı. Bu modelin adına bakanlık ‘çakılı öğretmen modeli’ dedi.

Bu kanun tasarısına göre bir öğretmen adayı mezun olur olmaz öğretmen olmayacak ve kadrosunu hemen almayacak. Normal şartlarda 1 yıl doğu görevi  yaptıktan sonra genelde evlenme ve eş durumundan dolayı tayinini isteyen öğretmen adayları artık böyle bir bahane de ileri süremeyecek. Zira öğretmen kadrosu alabilmek için doğu ve güneydoğu illerimizde 5 yıl görev yapmak gerekiyor. Bu sadece kadroya alınabilmek içindir. Diğer illerimize aama isteyebilmek içinde 8 yıllık zorunlu hizmet yapılacaktır.

8 yıllık zorunlu hizmet Projesi

Bu proje kapsamında doğu ve güneydoğu illerimizde ve bilhassa da köylerde bulunan öğretmen açığı ortadan kaldırılacktır. En azından bir bir planlama yapılmış durumda. Çakılı öğretmen modeli taslağıyla alakalı TBMM’de bilgi veren MEB bakanı İsmet Yılmaz Güneydoğu ve Doğu’ya atanan öğretmen adaylarının yüzde 90’nının geri döndüğünü ve o bölgelerde öğretmen açığının hiç kapanmadığını söyledi.

8 yıllık zorunlu hizmet

Öğretmen kadrosu alabilmek için Doğu ve Güneydoğu illerimizde 5 yıl çalışmak gerekiyor.

Bu sözlerin ardından konuşmasına ‘Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım’ diyen İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmen statüsünü kaldırdıklarında Güneydoğu’da öğretmenin kalmayacağını ifade etti.

Atamalar Ertelendi

MEB Bakanı İsmet Yılmaz Ağustos ayında yapılması planlanan öğretmen atamaları ile alakalı olarak bir ertelemenin olduğğunu söyledi. Normalde 2016 Ağustos ayında yapılması gereken öğretmen atamaları Şubat 2017’ye ertelendi. Ücretli öğretmenler hakkında rakam paylaşan Yılmaz mevcut durumda okullarımızda 853 bin 916 öğretmenin olduğunu ve yönetici sayısının da 67.217 olduğunu belirtti. Bu öğretmenler arasında ise 46 bin 133 öğretmenin de ücretli  yani sözleşmeli personel olduğunu söyledi.

öğretmenler 8 yıllık zorunlu hizmet

Kadroyu aldıktan sonra başka illere atama olabilmesi için de toplamda 8 yıl doğuda çalışmak gerekiyor.

Şimdiye kadar atanmış olan öğretmenler 8 yıllık zorunlu hizmet şartına tabii tutulmayacaklar. Bu kural yeni atanacak olan öğretmen adayları için geçerlidir. 4 yıllık eğitim süresinin ardından tüm enerjilerini KPSS’ye veren öğretmen adaylarını KPSS sonrasında bir de 8 yıllık zorunlu hizmet beklemektedir.

8 yıllık zorunlu hizmet Yorumları

Bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce 8 yıllık zorunlu hizmet doğu ve güneydoğu bölgelerimizde eğitim sorununa bir çözüm olacak mıdır? Yorum alanından paylaşmak istemez misin?

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Benzer Haberler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir