Gündem

2016 Mahkumlara Af Çıktı mı? Müjde!

Ekleyen:

Tarih:

Cezaevinde olanlara af çıktı mı? Son zamanlarda mahkumlara af çıktı çıkacak, genel bir af gelecek haberleri bazı sosyal ağlarda yayılsa da bunun gerçeklik payı yoktu. Mahkumlara af ne zaman çıkacak? Fakat OHAL’de yayınlanan kanun hükmündeki kararnameye göre mahkumlara af çıktı. Kimler yeni çıkan af kanunundan yararlanabilecek? İşte bu soruların cevaplarına bu haberimizden ulaşabileceksiniz.

Müjde! Af bekleyenler için genel bir af çıktı fakat bundan bazı kimseler istifade edemeyecek. Çıkan af kanunundan istifade edemeyecek olan kimselerin başında Hizmet hareketine mensup olduklarından dolayı tutuklanan insanlar olacak. Somut deliller olmadan hapse atılmmış olsalarda onlar bu af kapsamından yararlanamayacaklar. Peki kimler af kanunundan istifade edecek?

Konuyla alakalı çıkan kararnamede Terör, Tecavüz, Ağırlaştırılmış Müebbet ve Taciz suçlarından hapiste yatan kimseler af kanunundan yararlanamayacaklar. Fakat bunların dışında olan hırsızlık, gasp, haneye tecavüz, adam yaralama vs.. gibi suçlardan tutuklanananlar ise aftan yararlanabilecekler.

2016 Af Çıktı

Geçtiğimiz günlerde AKP’li milletvekili tarafından sorulan soru üzerine AKP sözcüsü Yasin Aktay mahkumlara af çıkacak mı sorusuna cevap verdi. Detaylar için görsele tıklayınız.

Mahkumlara Af Neden Çıktı?

Mahkumlara af çıkması bir nevi mecburiyetten oldu. Aslında af çıkması gibi bir durum söz konusu değildi fakat 15 temmuz darbesi sonrasında kamu kurumlarına yapılan darbeyle birlikte tutuklu insan sayısı on binleri geçtiğinden dolayı hapishanelerde yer kalmadı ve AKP hükümeti için en azılı düşman olan cemaat mensuplarını hapislere doldurmak için önceki suçluları serbest bırakmak daha mantıklı geldi. Af çıkmasının nedeni bundan ibarettir.

Bu konuda sizde düşüncelerinizi yorum alanından paylaşabilirsiniz. Sizce af çıkması doğru bir karar mıdır? Af’tan istifade eden kimseler serbest kaldıklarında aynı suçları işlerler mi? Düşüncelerinizi yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

1 Comment

  1. Yücel

    20 Temmuz 2017 at 00:31

    Her insan hata yapabilir mustafa kemal atatürk derki benim insanlarım cahildir her 10 senede bi r af verin ama bu kısmi şu şekild e çocuk tecavüzcüleri yatsin olgun olupta cinsel tecavüz olanlar çıksın cunki şimdiki nesili görüyoruz kızlar milleti tahrik ediyo özellik le gençlik bitmiş bu kıyametin küçük bi r alametidir yani en azından benim görüşüm herkeze teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir